Kategoriler
Genel

E-Ticaret Sitesi Tasarımının 7 Püf Noktası

 

E-ticaret olgusu gün geçtikçe hayatımıza iyice yerleşen bir olgu. Genç nüfusun artışı ve internete olan ilgisi sayesinde e-ticaret platformlarının ihtiyaç tedariğinde kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Elektronik eşyaları bırakın yiyeceğimiz yemeği bile internetten sipariş verir olduk. Dolayısı ile e-ticaret sistemlerinin tasarımı artık çok önemli. Çünkü ziyaretçiyi satın almaya teşvik edici öğeler bulunmayan bir tasarım ile kazanç çok düşük oluyor.

Daha önce e-ticaret sistemleri için seo başlığı altında yayınlamış olduğum yazımda seo açısından nelerin önemli olduğuna değinmiştim. Bu yazımda da e-ticaret sitelerinin tasarımında kullanılması gereken öğeleri sıralayacağım. Uygulamanızı şiddetle tavsiye ediyorum çünkü vereceğim bilgilerin hepsi geçmiş tecrübelere dayanan ve dünya çapındaki genel kanı olarak gerekli bilgiler.

1) Siteye güvenlik ve güvenilirlik sembolleri eklenmeli ve güvenlik eklentileri site sistemine kurulu olmalıdır.

Alış-veriş yapan müşterinizin güvenliği ve sitenizin güvenliği için gerekli olan güvenlik eklentileri sitenizde mutlaka bulunmalı ve kullanıcıya güven vermek açısından sitede görseller olarak bulunmalıdır. Sitemiz nokta nokta güvenlik sistemi ile korunmaktadır ibaresi ile de desteklenebilir.

2) Arama modülü

Site içi arama yapabilme özelliği anasayfanızda bulunmayan bir ürüne ziyaretçinizin kolayca ulaşmasını sağlayacaktır. Sitenizdeki satış oranını ciddi derecede etkileyebilen bir modül olan site içi arama modülü ziyaretçilerin işine yarayacak ve daha çok ürün satmanıza yardımcı olacaktır.

3) Değişim garantisi

Satış oranında etkili olan bir diğer faktör de değişim garantisidir. Kullanıcı alacağı ürünün bozuk veya defolu çıkması halinde ürünü geri iade alacağınızı beyan eden bir banner veya görsel sitenize olan güveni arttıracaktır.

4) Kullanıcı oylaması veya yorumları

Ürün başlıkları altında kullanıcının ürüne verebileceği puanlama veya yorum eklentisi oldukça etkili bir yöntemdir. Satın alacağı ürün hakkında okuyacağı yorumlar sayesinde ürünü satma oranınız artacaktır. Ayrıca puanlama veya oylama sayesinde ürüne olan ilgiyi algılayıp etkilenmesi muhtemeldir.

5) En düşük fiyat garantisi

Eğer fiyatınızın internet ortamında en düşük olduğu ürünleriniz var ise o ürünlere en düşük ürün garantisi verdiğiniz çeşitli görseller veya bannerların da etkisi ciddi şekilde satışınıza fayda sağlayacaktır.

6) İndirim yaptığınız ürünlerde geri sayım modülü

Eğer indirim yaptığınız bir ürüne olan ilgiyi arttırmak istiyorsanız indirim süresini belirttiğiniz bir yazı ve süreyi geri sayan bir sayaç büyük etki yaratacaktır.

7) Canlı destek hattı

Eğer mümkünse sitenizde doğru ve hızlı çalışan bir canlı destek hattı modülü bulundurmanız ve mümkün olduğunca müşterilere oradan cevap vermeniz ve müşteriye ürünleri anlatmanız fayda sağlayacak etkenlerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir