Kategoriler
Genel

Google Bomb Cezası ve Kurtulma Yolları

 

Google bomb nedir?

Google bomb google arama motorunun çıkarmış olduğu filtreler arasında en popüler olanıdır. Bu filtreye girmiş bir web sitesi çok kolay ve kısa sürede kurutulamaz. Öncelikle ceza alan web sayfasının hangi sebepten ötürü cezalandırıldığını tespit etmek gerekir. Bunu en iyi bilen ise web sitesinin sahibidir. Bir web sayfasının google bomb ile cezalandırıldığını kelime bazlı sıralama kaybetme ve ziyaretçi sayısında düşüş yaşanmasından anlayabiliriz.

Google arama motoru kendisini kandırmaya yönelik her türlü çalışma yapan kişileri, web sitesi sahiplerini bu tür algoritmalar ile cezalandırmaktadır. Filtreye alınan bir sitenin kurtulması için yukarıda da paylaştığımız gibi sebebini tespit etmek gerekir. Filtreye girme sebebi aşırı backlink alımı, site içi aşırı kelime yoğunluğu, hacklink, abartı anchor text kullanımı ve daha bir çok sebep olabilir. Bu filtreyi sandbox ile kıyaslamanız yanlış olur. Sandbox cezalarında sitenizin infosu dahi silinir.

Google bomb Kurtulma Yolları;

1- Aşırı backlink alımı yaptıysanız kaldırılması konusunda aksiyon almalısınız. Bunun için google ‘nin link reddetme aracını kullanabilirsiniz.

2- Dış kaynak alımlarını tek bir anchor text üzerine yoğunlaştırdıysanız kaldırılması veya değiştirilmesi konusunda harekete geçmelisiniz.

3- Site içinde anahtar kelime yoğunluğu var ise bunları standart seviyeye getirmelisiniz.

4- Site içi çok fazla bağlantı kullanımından kaçınmalısınız.

5- Özgün içerik paylaşımı yapmalısınız ve sürekli olarak sitenizin içeriğini güncel tutunuz.

Sürekli kaliteli bir arama motoru olma yolunda ilerlediğini vurgulayan google kullanıcılarının da aynı şekilde kaliteli web sitelerine ve içeriklerine sahip olmasını istediğini de belirtiyor. Google de yükselmek onu iyi anlamak ve çözmekten geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir