Kategoriler
SEO

Kalıcı SEO Nedir ? Kalıcı SEO Nasıl Yapılır?

 

KALICI SEO NEDİR?

Kalıcı seo demek, bir web sitesinin yükseldikten sonra kolay kolay sıralama kaybetmemesidir.

Kısaca tanımlayacak olursak, 1 günlüğüne 1. sıraya çıkmışsınız ve ertesi gün düşmüşsünüz. 1 gün 1. sırada olmanız sizi sadece 1 gün tanıtır ve düştüğünüz an herşey bitmiş demektir.

Sıralama kaybetmek demek, satışların azalması ve hedef kitlenize ulaşamama gibi problemleride beraberinde getirmektedir.

Özellikle E-Ticaret siteleri için söylüyorum. Kalıcı SEO konusu E-Ticaret siteleri için ciddi önem taşımaktadır.

Çünkü, bir E-Ticaret sitesi sahibi web sitesini arama motorlarında daima en üst sıralarda görmek istemektedir.

SEO Yönetimini yürüten kişi bunları gözönüne alarak bu şekilde çalışmalar gerçekleştirdiğinde iki taraf içinde bir sorun oluşmayacaktır.

Bilinçsiz ve yanlış yapılan seo uygulamaları, E-Ticaret siteleri için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Çünkü web site üzerine başlangıç olarak uygulanan bilinçsiz ve yanlış seo uygulamaları kolay kolay düzeltilememekte olup siteye ciddi zararları olmaktadır. Çok doğal bir ve sıkı bir çalışmayla tabii ki bununla üstesinden gelinebilir. Ama bunu gözönünde bulunduran site sahipleri ise freelance çalışan kişilere iş vermemektedir. Bunun örneklerini çok kez gördüm. Bu konudada çok haklılar.

Ülkemize maalesef ki, seo konusunda tam olarak yeterli diyemiyoruz. Şuanda avrupa bizden daha iyi durumdadır.

Seo toplulukları, seo forumları, internet marketing forumları, seo konferansları ve daha bir çok konuda bizden daha iyi konumdalar.

Özellikle avrupanın 1 numaralı yabancı seo kaynağı SEOMOZ.ORG bu konuda liderliği elinde bulundurmaktadır.

Maalesef ülkemizde arama motoru optimizasyonu işini yeni öğrenmek isteyen bazı kişiler bir kaç firmayla anlaşıp başarılı olamayınca toplumda bir önyargı oluşuyor. Nedir bu önyargı?

Ben bir seo danışmanına iş versem benim web siteme zarar verir mi? yada dolandırılır mıyım?

Milletimiz artık seo şirketlerine bile sıcak bakmıyor. İşini gerçekten iyi yapan kişi ve kurumlara bile web siteme zarar gelir mi? diye sorular gelmektedir. Bu durum bu işi gerçekten hakkıyla yapanları ciddi şekilde etkiliyor.  Artık site sahipleri seo çalışmalarına tereddütlü yaklaşıyor. SEO’daki güvensizlik ortamı halen sürüyor. Aslında bir bakıma hak vermek lazım çünkü bu işin bir garantisi yoktur. Garantisinide kimse veremez. 1 saniye sonra bile ne olacağı belli olmayan bir iş için garanti vermek bence seo yönetimini yürüten kişi için iyi olmayacaktır.

 

MÜŞTERİ NEDEN SEO GARANTİSİ İSTER?

Müşteri SEO’nun Adwords gibi kolay olduğunu zannetmektedir. Çok param var, bir seo danışmanıyla anlaşır web sitemi yükseltirim mantığıyla hareket etmektedir.

Açıkçası bunlar bizimde başımıza gelmiş olan şeylerdir.

Bu kişiler neden böyle davranıyor?

Ülkemizde ve Dünya’da SEO çok yaygındır.

SEO’ya yatırım yapmak isteyen bir kişi şöyle düşünür :

– Param boşa gitmesin.

– Web sitem yükselsin.

– Web sitem hızlı yükselsin.

– Web sitem hiç bir zaman düşmesin.

– Web sitem düşerse hemen eski yerine gelsin.

– Web siteme zarar gelmesin.

– Web sitem içeriğiyle ilgili her kelimede çıksın ve hiç bir zaman düşmesin. (Adwords)

SEO garantisi isteyen bir müşteri işte tamda bunları düşünür. Çünkü şunu düşünmektedir. Ben SEO’ya yatırım yaptığımda internetten herkes beni tanıyacak ve satışlarım ikiye katlanacak. Bir hedef kitle beklentisindedir. Bunu düşünmeside gayet doğaldır. Çünkü SEO Danışmanlığı çok ucuza yapılan bir iş değildir.

İkinci olarak kalıcılığı düşünür. Ben bir seo çalışması yaptırıyorum / yaptıracağım ama web sitem ya sonra düşerse?

Zarar gelmemesini ister.

Üçüncü olarak hızlı yükselmesini ister. SEO garantisi isteyen bir müşteri hızlıca çalışmanın bitmesini hedefler.

SEO Garantisi isteyen bir müşteri web sitesinin hiç bir zaman düşmemesini yada düştüğü zaman tekrar yerine gelmesini ister.

Şimdi geldik efsane bir konuya,

– Web sitem içeriğiyle ilgili her kelimede çıksın ve hiç bir zaman düşmesin. (Adwords)

Bizden 40 kelimeye çalışma isteyen müşteriler bile olmuştu.

Bunun amacı nedir?

Bunun amacı apacık bellidir ki, seo’ya yatırım yapan kişi adwords verdiği kelimelere seo çalışması yaptırarak adwords yükünden kendisini kurtarmak istemektedir.

Örnek olarak kelimeler:

Müzik dersi

Müzik dersleri

Müzik akademisi

Gitar dersi

Gitar dersleri

Bas gitar dersi

Bas gitar dersleri

Bas dersi

Bas dersleri

Bu kelimelere seo çalışması isteyen bir müşteri SEO’yu apacık Adwords ile aynı görmüştür ki bunu istiyordur.

Böyle bir şey yok, olamaz. SEO çalışması 1 kelimeye bile bu kadar kolay yapılıyor olsaydı Google Adwords’ten tek bir kuruş bile kazanamazdı.

 

 

SEO kolay bir iş değildir. Bunu tekrar söylüyorum. Bazı müşteriler SEO’nun ne olduğunu bile bilmeden bizden büyük beklentiler içinde oluyorlar. Bu şekilde gelen işlerin çoğunu reddettik. Böyle bir şey yok, hiç bir seo uzmanı Google’da çalışmıyor. Matt Cutts hariç diyelim.

Dolayısıyla kimse algoritmanın neler getirip neler götüreceğini bilemez. Yıllarını seo’ya vermiş bir insan bile karmaşık algoritmalarda şaşırabilir. Normaldir. Hepimiz insanız değil mi? Google’da bu algoritmalar üzerinde çalışan bir çok mühendis var. Dünya’nın en zeki insanları diye bahsediliyor. Fakat sanıldığı kadar zeki değiller. Şuanda halen Google üzerinde spam siteler üst konumlarda listeleniyor.

Algoritmaya henüz tam olarak oturmuş diyemeyiz. Halen çok büyük hatalar ve eksiklikler bulunmaktadır.

Makalenin sonuna gelmeden önce konuyu özetleyelim.

Kalıcı SEO : E-Ticaret siteleri için büyük önem taşımaktadır. Hizmet siteleri için önemlidir. Kalıcı SEO demek, Adwords’e para vermemektir. Kalıcı SEO demek hiç durmadan hedef kitleye ulaşmak demektir. Kalıcı SEO demek kazancınızın ikiye katlanması demektir. Kalıcı SEO demek para harcadıysanız paranızın boşa gitmemesi demektir.

Yukarıdada konuyu özetlemiş olduk. Kalıcı SEO gerçekten önemli bir konudur. Yukarıdada yazdığım gibi siz 1 günlük 1. sırada bulunsanızda ertesi gün düştüğünüzde hiç bir anlamı olmaz. SEO : Zaman, sabır, programlı ve sıkı bir çalışma ister.

KALICI SEO İÇİN NE YAPILMALI?

Kalıcı SEO uygulamak aslında kolaydır.

Kalıcı SEO uygulamak demek, seo uygulamalarında tamamen doğal olmak ve doğal düşünmektir.

Biz buna terim olarak Whitehat SEO veya Natural SEO diyoruz.

Kalıcı SEO uygulamalarını kötü yönde etkileyen faktörlerden biriside

Doğal görünmeyen yani Blackhat SEO Teknikleridir.

Özellikle doğal görünmeyen link alımlarından kaçının. Link inşasının başlangıcı çok önemli bir konudur. Yanlış teknikler uygularsanız tekrar düzeltemeyebilirsiniz.

Her türlü doğal görünmeyen şeyden kaçının. Sosyal medyayı etkili şekilde kullanmaya çalışın.

Tanıtım yazılarıyla çalışma yapmayı alışkanlık haline getirin.

Blackhat SEO yapan bir kişi tamamen Google’ı kandırmak için programlanmıştır. Çalışmalarını bu yönde gerçekleştirir.

Whitehat SEO yapan bir kişi Google üzerinde doğal ve etkili çalışmalar gerçekleştirerek sizi kalıcı olarak sıralamaya dahil eder.

Kısa sürede web siteniz ilk sıralara gelir fakat kalıcı bir etkisi olmadığından dolayı web siteniz bir kaç ay, gün sonra düşebilir.

Kalıcı SEO yapan bir kişi Google gibi düşünendir. Sizde sitenize seo uygulamaları yapacak kişiyi seçerken buna dikkat edin.

Bizim size önerimiz şu yönde olacaktır. Whitehat ve Greyhat teknikleriyle çalışan kişi ve kurumları tercih ediniz.

Örnek olarak biz Whitehat ve greyhat tekniklerini uygulayan bir seo platformuyuz. Çalışmalarımızın geneli kalıcılıkla ve başarıyla sonuçlanıyor. Sizinde buna dikkat etmenizi istiyoruz. Çünkü ülkemizde SEO konusunda dolandırıcılık olayları hat safhadadır. Bizde bu konuda sizi bilgilendirmek zorundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir