Kategoriler
SEO

Manuel SEO Teknikleri ve Uygulamaları Nedir?

SEO çalışmalarının site için olmazsa olmazlardan olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki SEO çalışmasını manuel(el ile) ya da çeşitli programlar kullanarak genelde hızlı bir şekilde yükselmesi düşüncesiyle, işin kolayına kaçarak yapanlar arasında ne gibi farklar var ? Google gözünde hangisi daha ön plana çıkmakta? Bunları bu yazımızda ele alacağız.

Her geçen gün görülüyor ki, Google‘da çalışan mühendisler Google’ın artık eskiye oranla bu tür otomatik yapılan çalışmalara karşı manüple etme yeteğini oldukça geliştirdiler. Yani programları bilinçsizce aşırıya kaçarak kullanmak siteye yarar yerine zarar getirecektir. Bu tartışılmaz bir gerçektir. Google’ın 2005′ten 2010′a kadar bu algoritması hiç yeterli değildi, sadece yükselmek istenilen anchorda blog backlink kasarak hızlı bir şekilde yükselme kaydedilebiliyordu. Ama şu son yılarda görüyoruz ki artık Google, bu tür hızlı ve bilinçsiz yapılan çalışmalara karşı önlemini almış durumda. Tamamen manuel yapmak elbette ki en doğru ve yararlı olanıdır. Fakat bilinçli kullanıldıktan sonra yarı el ile yarı program kullanarakta birşeyleri başarmak imkansız değildir. Bu yüzden tamamen program kullanmak yerine el ile yapılan çalışmalarla, programları kombine etmek manuel yapılan çalışmalar gibi bir fayda sağlamasa da tamamen program kullanmaya göre tabi ki daha faydalı olacaktır.

Manuel çalışmak her zaman için en iyisidir. Çünkü siz ziyaretçi gibi davranırsınız ve program gibi hızlı olmadan yavaş yavaş çalışmalarınızı yapacağınız için Google’a doğal görünürsünüz ve o da size en iyi ve en olumlu şekilde sıralamanızı yükselterek tepkisini gösterir. Manuel çalışırken backlink grafiğiniz, hedef kelimenizi çeşitlendirmeniz halinde orantılı bir şekilde artacak ve bu yaptığınız çalışmalar ile Google size hakkınız olan sıralamayı verecektir.

Google tamamen adil bir yapıdadır elbette ki diyemeyiz. En nihayetinde ticari bir şirkettir. Kendi politikaları ve içinde bulunduğu durum dolayısıyla algoritmasında güncellemeler yapabilir. Fakat arama motorları arasında adil olmaya en yakın Google’dır. Bu görüş herkese göre değişir.  Sıralamada iyi yerde olan bir site sahibi Google için adildir der, olmayan ise adil değil hakkımı vermiyor gibi düşünebilir. Bu konuda haklı olan da var olmayan da fakat Google doğru ve düzenli yapılan çalışmaları çoğu zaman es geçmez. Bu çalışmaların çoğu da el ile yapılan çalışmalardan geçtiğini bilmek gerekir.

Şimdi düşünelim…

Bir siteniz var ve bu siteniz 1  haftalık olsun. Siz bu sitenin bir an önce ilk sayfada üst sıralarda listelenmesini istersiniz, herkes sitesi olan ister. Bunun için programlarla odur budur bir ton link aldınız diyelim blog, forum, sosyal imlemeler vs. gibi rutin yöntemlerle backlink edindiniz. Siteye bakıyorsunuz 1 haftalık ve bir anda 10k link aldınız. Her önünüze gelen yerden. Sitenize bağlantılar verdiniz ve binlerce backlinke sahip oldunuz ama site daha sadece 1 haftalık.  Sizce bu kadar bağlantı mümkün mü 1 haftalık site için?  Bunu kendinize sormalısınız. Neresi doğal bunun? Ama siz doğal çalışma yapmanız gerektiğini biliyor ve  SEO’nun size zararlı tarafıyla uğraşıyorsunuz. Diyelim ki ;siz Google için elinizden ne geliyorsa yaptığınızı zannetiniz. Google için söylüyoruz çünkü ziyaretçi için sitesini hazırlayan bu kadar link zaten almaz. Ziyaretçilerden, sitesini beğenenlerden, konularını paylaşanlardan bağlantı gelmesini bekler. Aslında en doğru olan da budur zaten. Ziyaretçilerinizin sizin sitenize SEO yapmasıdır. Google’ın en çok istediği şey budur. Asıl SEO Fakat bizim ülkemizde bağlantı vermeyi kimse istemez. Karşıya faydam olsun diyen yok denecek kadar azdır. Genel olarak şu mantık vardır; yararlı olmak yerine rakibi nasıl düşürürüm de yerine nasıl geçerim yöntemi olan antiseo uygulamak. Şunu unutmamak gerekir ki ; siz ziyaretçilerinize istediğini verin Google’da size istediğinizi versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir