Kategoriler
SEO

Seo Nedir ? Seo Nasıl Yapılır ?

 

SEO

Seo : İngilizce açılımı ile Search Engine Optimization yani kısaca SEO olarak adlandırlan, Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu yada kısaca AMO diye kısaltabileceğimiz bir çalışmanın adıdır SEO. Günümüzde kuşkusuz en çok kullanılan arama motoru google olduğu için daha çok SEO çalışmaları google’da yükselme çalışmaları olarak bilinmektedir.

 

 

 

 

 

Seo Nedir ? Seo Nasıl Yapılır ?

İnternetin kullanımın hızla yaygınlaştığı 2000’li zamanlardan günümüze internette aradığımız bir bilgi, site veya ürünü kolayca bulmamızı ve bunları belirli bir sıralamada sunan arama motorları da gelişti. Önceleri birçok yerli ve yabanı arama motorunu kullanırken, günümüzde google açık ara öne geçerek liderliğe oturdu.

Dolaysıyla google sitenizi ilgili kelimelerde ilk sayfada listeliyorsa, hele hele ilk 3de gösteriyorsa buradan gelecek ziyaretçiler iştahınızı kabartacaktır. İster bir bilgi sitesi ister bir eticaret sitesi olsun, size gelir getirecek şey sitenize gelen ziyaretçi sayısıdır.

Bir eticaret sitesi işletiyorsanız, sitenize gelen yeni ziyaretçilerin önemini bilirsiniz. Çünkü her gelen ziyaretçi alışveriş yapmaz, günümüzde ortalama bir sitede alışverişe dönüşen ziyaret sayısının toplam tekil ziyaretçiye oranı %0,5 civarıdır. Yani sitenize gelen 200 kişiden ancak 1 tanesi alışveriş yapacaktır demektir ki, satışı arttırmanın yolu başlarda elbette ziyaretçiyi arttırmak olacaktır.

Peki ziyaretçi nasıl artacak, elbette google da yükselme ile olacak. Hatırlarsanız önceleri adwords reklamı kullanarak arama sonuçlarında ilgili kelimelerde reklam yayınlayan sponsor reklamlar sadece sağ tarafta çıkardı. Şimdi ise 2 adedi arama sonuçları üstünde, 1 adedi arama sonuçları sayfasının altında çıkıyor. neden?

Çünkü sadece sağda çıktığı zamanlarda bile ziyaretçiler en çok ilk 3 siteyi inceliyordu. Google da buralara sponsor reklamlardan yerleştirerek gelirini arttırma gayesinde. Peki biz ne yapacağız, hedef kelimelerde ilk 3 site arasına girmeye çalışacağız. Bunun için site içi ve dışı SEO çalışmaları ile sitemizi google amcaya sevdireceğiz.

 

Google arama motoru bir robot yada bot olarak isimlendirilen, sürekli olarak siteleri gezen, sitelerin içeriklerini derleyerek arama sonuçları için listeleme yapan bir bilgisayar programı. Peki program nasıl sevebilir sitemizi? sonuç olarak bir yazılımcı eliyle yapıldığı için yazılımcılarının değer verdiği sitelere değer verecektir yaklaşımı doğru olacaktır. yani siz nasıl bir kullanıcı olarak bir konuda gezdiğiniz siteyi güzel, faydalı, değerli ve özgün buluyorsanız yada bulmuyorsanız google da aynı şekilde muamele edecektir.

Sitemizin özgün tasarımı, içeriğinin değerli ve okunaklı oluşu, sitedeki tüm link ve fonksiyonların çalışması, görsel bütünlüğü gibi detaylar site içi unsurlardır. Site dışında ise başka siteler ama konuyla ilgili sitelerde yayınlanmış yazılar, verilen linkler, sosyal medya platformlarındaki paylaşımlar, domainimizin özgünlüğü, yaşı, kullandığımız eticaret yazılımı, ürün çeşitliliği, bu ürünlerin birbirine bağımlılığı gibi bir çok etken google arama motorunda yükselmek için yapılacak SEO çalışmaları arasında sayılabilir.

Neden SEO?

İnsanlar ihtiyaci oldugu bilgiyi internette bulmak için arama motorlarını kullanmaktadır. Her gün milyarlarca insan milyarlarca sorguyu arama motorlarında arıyor. Buna bağlı olarak sitemiz hitinin %98 gibi büyük bir payını arama motorları aracılığıyla sağlıyor. Bu sebeplerden dolayı siteniz her ne sitesi olursa olsun eger başarılı bir web site sahibi olmak istiyorsanız arama motorlarında üst sıralara çıkmak kesin hedefimiz olmalıdır.

Nasil SEO Yapilir?

Her ne kadar Google’da birinci sıraya çıkmak hoş bir sey olsada elbette bu o kadar kolay olmayacaktır. Sitemize SEO uygulayıp istedigimiz kelimede ilk sıraya çıkmak için bir çok seo tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler tek başina bir faydası olmasada dogru zamanda,dogru dozda ve düzenli olarak yapıldıgında ilk sıraya çıkmamızda bizlere yardım edecektir.

SEO ve Özgünlük (Orjinallik) İlişkisi

En etkili SEO teknigi özgün ( Orjinal ) içeriğe sahip olmaktir. Eğer özgün bir içeriğe sahip değilsek her ne kadar SEO çalışması yaparsak yapalım sitemize hiçbir faydası olmayacaktır. Peki neden? Dediğinizi duyar gibiyim. Web sitelerini bir dergiymiş gibi düşünün;

Bir dergiye makale yazmaniz gerekiyorsa o makaleyi özenerek yazarsınız. Web siteleride böyledir Google gibi bir arama motorlarunda üst sıralara çıkmak istiyorsak orjinal içerikler oluşturmalıyız.

———————————————————————————————————-

İçerik ve Arama Motoru Sıralama İlişkisi

İçeriğin SEO açısından ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar duymak zorunda kalacaksınız ve üzerinde en fazla durulması gereken konu olduğunu bilmelisiniz. Arama motorlarında üst sıralarda olma konusunda başarı hedefleyen herkes için içerik en önemli faktördür. Nitekim SEO sıralaması içeriğin özgünlüğü ve kalitesi ile başlar. Bu sebeple web sitenizde sağlam bir içerik oluşturmanız gerekir.

İçerik Kalitesi

Her şeyden önce kaliteli bir içerik oluşturup oluşturamadığımızı değerlendirmemiz gerekiyor. Eğer bir şey satıyorsanız, bir hizmet veriyorsanız, diğer sitelerden, rakiplerinizden ve aynı bilgilerle oluşturulmuş yüzlerce web sitesinden bir farkınız olmalı ve içerik açısından en az rakipleriniz kadar kuvvetli olmalısınız…

Şu sorulara ‘’evet’’ yanıtı verebiliyor musunuz?

İnsanların, senin sayfalarını okurken bir kaç saniyeden daha fazla zaman harcaması için bir neden sunuyor musunuz ?

Gerçek anlamda, ziyaretçilere, benzersiz içerik, farklı, kullanışlı ve başka bir yerde bulamayacakları veriler sunuyor musunuz?

Bunlar kaliteli içerik sağlayan bir konumda olup olmadığınızı değerlendirirken kendinize sormanız gereken sadece sadece iki soru… Kelimenin tam anlamıyla sizi farklı kılacak tek şey bu sorulara ‘’evet’’ yanıtını verebilmenizden geçiyor.

Eğer kaliteli içerik yazdıysanız, kullanıcılar için ilgi çekici olacaktır.

İçerik Araştırma / Kelime Araştırma

SEO taktiği ve tekniği açısından en önemli hususlardan biri de iyi bir içerik oluşturduktan sonra, anahtar kelimelerinizi iyi araştırmaktır. Bu konuda, yani insanların hangi içeriklere ulaşmak istedikleri ile alakalı, kolayca ve ücretsiz olarak kullanılabilecek birçok araç vardır.

Anahtar kelimelerinizi kullanarak içerik oluşturmak istiyorsanız, içeriklerinizde insanların ulaşmak istedikleri arama terimlerini kullanmalısınız. Bu, etkili bir şekilde ve hızlı bir şekilde insanların sizin sitenize kanalize olmalarını sağlar.

İçerikte Tazelik

Arama motorlarının ilgisini çekebilmek için her gün yorulmadan, bıkmadan, usanmadan sayfalarınızı güncelleyin. Arama motorları belirli aralıklarla sizin sitenize uğrayarak herhangi bir gelişme olup olmadığını kontrol ederler ve siz sitenizde her gün değişiklik yaptıkça ve sitenizi geliştirdikçe daha sık uğramaya başlarlar ki bu durum sitenizin optimizasyonuna önemli bir katkı sağlar.

Ancak bunun tersine sitenizi sabit bırakır ve güncellemezseniz hele ki bir de sizin alanınızla ilgili arama motorlarında bir rekabet söz konusuysa, sitenizin sıralaması hızla düşer eve zamanla yok olursunuz.

Peki Özgün Bir İçerik Nasıl Olmalıdır?

İçeriğimizin özgün olması bu kadar öneme sahip ise özgün bir içerik girerken özen göstermeliyiz. Google yaptığı istatistikler sonucunda bir makalenin insanlığa yararlı bir makale olmasi için 250 kelime ve üzerinde olmasi gerektiği kanışına varmıştır. Ayni zamanda belirtmeliyizki Google bizim dilimizi bizden daha iyi bilmektedir. Yaptigimiz her typo (yazim hatasi) ’da bize bir eksi puan verir. Bundan dolayı özgün bir içerik olustururken;

İmla kurallarına uymalıyız.

Yazımızı 250 kelime ve üstünde tutmalıyız. Ancak yazımızda kelime kalabalığı olusturmak yazımızı sıkıcı bir yazi haline getirir bundan dolayi kelimelerimizi özenle seçmeli akıcı bir içerik girmeliyiz.
Yazılarımızı yalin ve sade bir biçimde yazmalıyız bu hem arama motorları hem sitemize gelecek olan ziyaretciler için çok önemlidir.
İçeriğimizi destekleyici video, resim gibi materyaller ekleyerek yazımizi daha okunabilir bir yazi haline getirmeliyiz.

Tüm bu koşulları sağladıktan sonra yazımızın başka hiçbir sitede daha önce yazılmadığını onaylamak için Plagiarism Checker adli araç bizlere yardımcı olacaktır.Siteye bu adresten giris yaparak sari alana yazınızı girin ardindan yesil butona basin araç Google’da makalenizdeki kelimeleri arayarak yazinizin özgün olup olmadigini belirleyecektir.

———————————————————————————————————

Backlink Nedir?

Backlink en sade anlamı ile A sitesinin B sitesini referans olarak gösterip link vermesidir. Google backlinklere çok önem vermektedir. Bunun sebebi ise eger B sitesi insanlığa yararlı, özgün bir yazı girmiş ise 1 siteside bu yazıyı sitesinde yayınlar ve kaynak olarak A sitesini gösterir. İste Google buna dayanarak bu içerigin yararlı olduguna karar verir ve arama sorgularında üst sıralara taşır. Backlink yalnizca bu sekilde gerçekleşmez. Bir çok backlink türü vardir. Bunlardan bir taneside footer backlink çeşididir. Örnegin Ahmet adlı kişi Mehmet adlı kisi ile anlasir ve çift veya tek taraflı olarak sitenin footer (alt kısım) ’indan backlink verirler. Tek taraflı backlink daha yararlı olacaktır. Bunun gibi daha birçok backlink çeşidi bulunmaktadır bunu yazımızın ilerleyen bölümlerinde inceleyeceğiz.

Hangi Sitelerden Backlink Almaliyiz ?

Backlink alacağımız site çok önem taşımaktadır. Eğer ki sitemiz vejetaryenlik ile ilgili bir blog ise bu sitenizin bir kasap sitesinden backlink alması yararsız olmasada başka bir vejetaryenlik sitesinden alinacak backlinkin yararı karşısında çok düşük bir değere sahiptir.

Backlink alirken önemli kriterler;
Do Follow ve No Follow Backlink Nedir?

Backlink alirken en önemli etkenlerden biriside baclink’in no follow veya do follow olmasıdir. Öncelikle do follow link nasıl yapılır;

< a href=”www.siteadresi.com” rel=”dofollow” > anahtar kelime< / a >

Şeklinde yapılan do follow backlink, Google’a bu siteyi takip et demektedir. No Follow linkde şu şekilde yapılır;

Bu şekilde kodlanan no follow backlink, Google’a bu siteye link verdim ancak tam olarak bu siteye güvenmiyorum bu siteyi ben sana söylemedim tamam mı? demektedir 🙂 NoFollow link her ne kadar kötü bir link çesidi olarak gözüksede hiçde öyle değildir.

Örnek ile açiklayacak olursak vejetaryenlik blogunun bir kasap sitesinden DoFollow link almasi yerine baska bir vejetaryenlik blogundan NoFollow link almasi site açısından daha faydalı olacaktır. Bu kriterden sonra gelelim pagerank meselesine…

——————————————————————————————————–

PageRank Nedir?

Google’ı dünyanın en çok kullanılan ve en iyi sonuçları bulan bir arama motoru yapan en büyük faktör Pagerank algoritmasıdır. Pagerank algoritması web sitelerini 10 puan üzerinden değerlendirilir. Buna bağlı olarak sitelerin arama sorgularındaki sıralarında yükselmekte veya düşmektedir.

NOT: Zaman geçtikçe PR sisteminin çesitli illegal yöntemler ile aldatıldığından Google TrustRank algoritmasını çıkarmıştır. TrustRank’ in çıkma amacı spam sitelerin önünü kesmektir.TrustRank’ in Türkçe karşılığı Güvenilirlik Rütbesidir.

 

Nasıl PR (PageRank) Değeri Alınır?

Bir web sitesinin PageRank değerine sahip olmasını etkileyen birkaç öğe bulunmaktadır. Bunun başında backlink gelmektedir. Aldığımız kaliteli backlinkler sayesinde PageRank değerine sahip oluruz. Backlinkler her ne kadar PR için büyük bir etken olsada tek başına hiçbir etkisi yoktur. İkinci faktörde özgün içeriktir. Yazımızın başındada belirttigimiz gibi özgün bir içeriginiz yok ise hiçbir seo teknigi siteniz için yararli olmayacaktir.Bundan dolayi PR degeri esittir= Backlink + Özgün içerik diyebiliriz.
Tüm bu koşulları hazırladıktan sonra yapmanız gereken tek sey PR guncellemesini beklemektir.

PR Güncellemesi Ne Zaman Olur?

Google PageRank güncellemelerini genelde üç ayda bir yapmaktadır. Ancak bunun dışında da farklı zamanlarda güncellemeler yapılmaktadır.

Backlink Alirken PR Degerlendirilmesi

Backlink alacagimiz siteden bakacagimiz bir diger kriter ise Pagerank’tir.Yine örnek ile açiklayacak olursak;
Bir Fenerbahçe Fan sitesi backlinki PR 1 Galatasaray Fan sitesinden “DoFollow” almak yerine baska bir PR0 özgün ve kaliteli bir içerige sahip Fenerbahçe Fan sitesinden “DoFollow” olarak almasi daha degerlidir..

Wikipedia Backlink Nedir?

Wiki backlink doğru kullanildiğinda çok etkili bir backlink türüdür. Amaç Wikipedia sözlük sitelerinde sitenin tanitim yazisi üzerinden backlink sağlamaktır. Tek tıkla alınan 1000 backlink’in hiçbir faydasi yoktur.

Örneği bir grafik ile açıklayalım;

Grafikte görüldügü gibi sitenin backlink sayısı çok düşük iken çeşitli programlar ile 1000 backlink aldığimız takdirde Google’da bunun doğal olmadığını anlayacaktır ve bunun hiçbir yararı olmayacaktır.

 

 

Grafikte görüldügü gibi sitenin backlink sayısı çok düşük iken çeşitli programlar ile 1000 backlink aldığimız takdirde Google’da bunun doğal olmadığını anlayacaktır ve bunun hiçbir yararı olmayacaktır.

Blog Backlink Nedir?

 

Blog backlink çok uzun zamandir kullanilan ve artik çogu webmastera göre etkisini yitirmis bir backlink türüdür.Ancak yinede blog backlink nedir sorusuna yanit bulalim.Blog backlink Blogger ve WordPress gibi altyapilara sahip sitelerde yapilan yorumlardaki backlinktir. Bir yorum formunda genellikle sunlar bulunur;
Adiniz:
E-Mail:
Web Sitesi:
Yorum:
Yorumumuzu gönderdikten sonra Adınız alanına yazdiğımız isimde Web Sitesi alanına yazdığımı siteye backlink gider. Ancak artık bu backlink çesidi etkisini yitirdi dersek yalan söylemiş olmayız…

Video Backlink Nedir?

Video Backlink YouTube, Vimeo gibi video sitelerde paylaşılan videolarin açıklama alanına site adresi girilmesidir.

Evet SEO Nedir, SEO Nedir?, NEDEN SEO?, Nasil SEO Yapilir?, SEO ve Özgünlük (Orjinallik) İliskisi, Peki Özgün Bir Içerik Nasil Olmalidir?, Backlink Nedir?, Hangi Sitelerden Backlink Almaliyiz?, Do Follow ve NoFollow Backlink Nedir?, PageRank Nedir?, Nasil PR(PageRank) Degeri Alinir?, PR Güncellemesi Ne Zaman Olur?, Backlink Alirken PR Degerlendirilmesi, Wikipedia Backlink Nedir?, Blog Backlink Nedir?, Video Backlink Nedir? sorularina cevap verdigimiz makalemizin sonuna geldik umariz hepiniz için yararli ve aklinizdaki sorulari tamamen gideren bir makale olmustur.

– Estetik Web

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir