Kategoriler
SEO

Seo ve Sosyal Medya İlişkisi

Son zamanlarda sık sık internette tartışma konusu olan sosyal medya seo için gerçekten önemli mi ? Denildiği kadar etki ediyor mu ? Bu konular da gördüklerimiz ve denemelerimiz sonucunda size bir takım bilgiler vermek istiyoruz.

Sosyal medya denilince  akıllara ilk olarak sosyal paylaşım platformlarından olan Twitter ve Facebook geliyor. Fakat imleme siteleri olsun, friendfeed ve wikipedia tarzı sitelerinde sosyal medya siteleri olduğunu unutmamak gereklidir. Hal böyle iken artık insanlar gerek bilgisayarlarıyla, gerekse telefonlarıyla iç içe geçmiş durumdalar. Bilgisayar başında olamadıkları zaman bile telefondan takipçilerini, hayranlarını her dakika takip etme imkanına sahipler. Bu yüzden sayfanızı her gün ya pc  den ya da cepten beğenenler mutlaka ki olacaktır.

Diyelim ki;  kullanıcılar tarafından beğenilen sayfanızda kendi sitenizin adresini paylaştınız ve sayfanızı her geçen gün beğenenler, yorumlayanlar, sayfanıza paylaşım yapanlar daha da artıyor.  Siz sayfanızda url nizi paylaştığınız için bir geri dönüş bekliyor ve Google’da üst sıralara çıkmasını bekliyorsunuz.  Ama yaptığınız şey tek başına yeterli olmuyor. Çünkü url nizi paylaştığınız sayfanız çeşitli yerlerde tanıtılmadan, sayfanızın bağlı olduğu profiliniz çeşitli yerlerde yayınlanmadan, adresinize tıklanıp sitenize gidilmeden sizin o adresi paylaşmanız hiç birşeye yaramayacaktır.  Çünkü Google için söylenen klişe bir söz vardır her zaman bunu duyarsınız. Nedir ? Siteniz sağda solda paylaşılacak ki popüleritesini artacak ve yükselişe geçecek. İşin özü aslında budur.  Sizin sayfanız sizin sitenize referans ise sayfanız paylaşılacak ki sağda solda Google’da şöyle düşünecek: şimdi bu sayfayı paylaşıyorlar beğenisi de her gün artıyor, zaten sayfa güncel sürekli  bir de bu kaliteli sayfa internet adresi de paylaşmış demek ki buna kefil o halde o kefilse bende kefilim der ve yükseltir siteyi. Şunu unutmayın ki, ziyaretçi ne düşünüyorsa Google onu önceden düşünmüştür…  Olay bundan ibaret, son olarak sosyal medyasız da site yükselir. Sosyal medya fazla abartılıyor.  Sosyal medya ile garanti yükselme diye bir durum da söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir