Kategoriler
Webmaster

Backlinkler İndexlenmeden İşe Yaramaz mı ?

Merhabalar;

Yeniden farklı bir seo yazımızla sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Başlıkta da belirttiğimiz gibi kastığınız linkler indexlenmeden de işe yarar mı ? Acaba bunu konu hakkında sizlerle bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz.

SEO ile uzun yıllardır ilgileniyoruz. Deneme yanılmalar ve yaptığımız çeşitli testlerle aslında şunu gördük ki anahtar kelimelerde aldığınız linkler Google indexlenmeden de sıralamanıza etki ediyor ve oynamalar yapabiliyor. Bunu nasıl mı anladık ? Bunun gibi bir çok site de gördük bu durumu fakat size örnek vermeden de olmaz bir tane verelim değil mi 🙂

Spor haberleri kelimesinde 13.sayfa da olan siteye çeşitli müdahalelerde bulunduk analiz ettik ve gerektiği yerlere link eklemelerinde bulunduk anahtar kelime “spor haberleri” di ve tabiki tek anahtar kelime kullanmamanızı ve en fazla 3 anahtar kelime üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ediyoruz. Hem spam yapmamış olur, anahtar kelimelerde çeşitlenme sağlar ve bunun sonucunda da doğal görünürsünüz arama motorlarına bunun sonucunda da yükselme kaydedersiniz. Bunu da araya sıkıştırmış olalım. Nerde kalmıştık evet 13.sayfada olan siteyi 5-6 gün gibi bir sürede linkler indexlenmediği halde 4.sayfaya geldi ardından 15.sıraya kadar geldi bu bir tesadüf olamaz değil mi ?

Aylarca orda kalan site çalışmalardan sonra hareketlendi ve linkler indexlenmeden de Google linkleri okuyarak sıralamayla oynadığını bu ve bir çok sitede de görmüş olduk işin özü dikkatli olmaktan geçiyor. Aslında mantıklı düşünüldüğü zaman da bu durum anormal gelmiyor olsa gerek. Bu kadar ünlü ve gelişmiş algoritmalara sahip bir arama motoru olan Google siz çoklu (multi) ping attıysanız eğer daha erken sitelerden haberi oluyor ve  direkt olarak botlarını link aldığınız sitelere yönlendiriyor ve kodları okurken sizin linkinizi de okuyor ordan da sizin sitenize yönleniyor.

Ha bu link alan site buymuş diyor ve fazlaca kaliteli referansınız ( backlink ) olduktan sonra yükselme kaydedebilirsiniz tabiki backlink sadece yeterli bir durum değildir bunun da bilgisini verelim. Özgün içeriğiniz ve buna bağlı olarak gelen kelime aramaları aldığınız linklerden çok daha önemli ve önce gelmektedir. Google için bunu da unutmamak gerek. Bu konumuzda da linklerden etki görmek için linkleri arama motorunun dizine eklemesinin gerekli olmadığını, bunu direkt olarak kodları okuyarak yapabileceğini öğrenmiş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir