Kategoriler
Webmaster

Başka Sitede Sitenizden Kopyalanmış Içerik Farkettiniz Ne Yapacasınız?

 

Daha önce bir çok yazımda internet sitenizin arama motorlarındaki yeri açısından içeriğinin özgün olmasının çok önemli olduğunu, başka siteden kopyalayıp bir içeriği sitenizde yayınlamamanız gerektiğini defalarca belirtmiştim. Ayrıca sizin sitenizden kopyalanmış içeriğin başka sitede yayınlanıp yayınlanmadığını anlamanın en etkili yolunun conduit aramadır.

Bu yazımda böyle bir durum ile karşılaştığınızda yani başka bir internet sitesinde, sitenizden çalıntı içerik, yazı, resim gibi öğeleri farkettiğinizde yapacağınız işlemlerden bahsedeceğim.

İlk yapacağınız iş sitenin sahibi ile iletişim sayfasında bulunan telefon veya mail adresi yolu ile bağlantı kurmanızdır. Kopya içeriği sitenin tasarımını yapan web master yüklemiş olabilir ve site sahibinin durumdan haberi olmayabilir. Dolayısı ile site sahibini bu durumdan haberdar ederseniz belki hızlı bir aksiyon aldırıp kopyalanmış içeriği kaldırdabilirsiniz.

Eğer sitede herhangi bir iletişim bilgisi bulamamış iseniz whois sorgulaması ile site sahibinin adına, mail veya telefonuna ulaşmanız mümkündür. Bunun yanında facebook veya twitter hesabından da mesaj gönderebilirsiniz.

Bu ilk yöntem aşağıda belirteceğim yönteme göre daha iyi niyetli bir yöntemdir. Eğer isteğiniz dikkate alınıp hemen aksiyon alınarak kopya içerik silinir ise karşı taraftanda iyi niyetli bir yaklaşım görmüş olursunuz.

Fakat site sahibi ile iletişim kurmanıza rağmen herhangi bir cevap alamamışsanız veya kopya içerik kaldırılmamış ise GOOGLE DMCA şikayet sistemini kullanmalısınız.

Digital Milenium Copyright Act kelimelerinin baş harflerinden oluşan DMCA kısaltması Amerikan yasalarından biri olan özgün içerik sahibini korumaya ve çalıntı içerik kullanan kişiyi cezalandırmaya yarayan bir kanun.

Öncelikle DMCA şikayet formu linkinden tıklayarak form ekranına giriyoruz.

Şikayetiniz ile ilgili olan google ürününü listeden seçerek işleme başlıyoruz.

Sonrasında ne gibi bir sorunla karşı karşıya olduğunuzu belirteceğiniz, ‘Telif hakkımı ihlal eden bir içerik buldum’, ‘Elimde mahkeme kararlı bir telif hakkı ihlali var’ gibi seçeneklerin olduğu sekmeden de seçimimizi yapıyoruz.

Bir sonraki adımda kendi telif hakkınıza mı işlem yaptığınızı veya bir telif hakkı için yetkilendirilmiş kişi olarak işlem yaptığınızı belirtiyorsunuz.

Resim, video, yazı ve bu gibi ne tip bir içerik olduğunu belirtiyoruz.

Daha sonrasında google size, hangi sitedeki veya bağlantıdaki içeriğin google arama sonuçlarından kaldırılmasını istediğinizi gireceğiniz bir form gösteriyor.

Formdaki tüm bilgileri dolduruyoruz ve şikayet ettiğimiz site linkini de forma ekliyoruz ve işlemi bu şekilde tamamlamış oluyoruz.

Artık google’a kopyalama şikayetinde bulunmuş oldunuz. Bir kaç gün beklediyin Google tarafından isteğiniz incelenecektir. İnceleme sonucunda kopyalama tespit edilirse Google arama sonuçlarından link kaldırılacak ve size sonuç ile ilgili bir bildirim yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir