Kategoriler
Webmaster

Hacklink Çözümü ve Çözümleri – Hacklink Sorunu Nasıl Çözülür? (Analiz)

 

Hacklink kavramı yeni olan bir kavram değil. Yıllar önce vardı şimdi de var.

Hacklink nedir?

Bir web sitesi bulunur. Web sitesinde açıklar aranır. Bu açıklar aracılığı ile kişinin, firmanın veya üniversitenin web sitesine girilir. En üst kısıma veya en alt kısıma gizli metin diye tabir ettiğimiz, ‘Hidden Text’ eklenir. Display;none altına ise kendi web sitelerinizin linkini ekleyebilirsiniz. Tamamen yasadışı bir yöntemdir. Etik değildir, risklidir.

Google neden önlem alamıyor?

Bu soruyu bende kendime soruyorum. Eminim, Google’da kendine soruyordur. Hacklink’in ilk public olduğu zamanlarda etkisi maksimum düzeydeydi. Sadece hacklink kullanarak çok etkili sonuçlar alınabiliyordu. Fakat Google son yıllarda yayınladığı güncellemelerle etkisini ve dolayısıyla bu yasadışı etik olmayan yöntemin değeri üzerinde bir kaç değişiklik yaptı. Son günlerde yapılan güncellemeler ile hacklink bağlantıların etkisinin azaldığını düşünüyorum. Yine de fayda sağlamasına ise anlam veremiyorum. Gelecekte bunun çözüleceğini düşünüyorum. Bence çözülmesi de gerekir.

Hacklink bağlantılar kalıcılık sağlıyor mu?

Hacklink bağlantılar çoğu zaman kalıcılık sağlamaz. Yine de faktörler değişebiliyor.

Hacklink bağlantıları E-Ticaret sitelerinin alması ne kadar risklidir?

Çok risklidir, kurumsal çalışmalarınıza kesinlikle hacklink bulaştırmanızı tavsiye etmiyorum. Google E-Ticaret sitelerine farklı bir göz ile bakıyor. Genellikle sonu hüsran ile bitiyor. E-Ticaret sitelerinize Organik SEO yaptırın.

Hacklink bağlantıların kalkması ne gibi sonuçlar doğurur?

Bağlantıların artık görünmüyor olması size sıralama kaybettirebilir. Yine de faktörler değişebiliyor. Genellikle sıralama kaybı ile sonuçlanıyor.

Otorite sitelerden alınan hacklink bağlantılar fayda sağlıyor mu? Riski nedir?

Kesinlikle fayda sağlamaktadır. Özellikle edu.tr, gov.tr, gov, edu, mil.tr, bel.tr gibi uzantılardan alınan hacklink bağlantılar web sitenizi hedef kelimelerinde yükseltir. Riski büyüktür, bağlantıların kalkma ihtimali ve hakkınızda dava açılma olasılığı vardır.

Kişisel veya kurumsal web siteme hacklink bağlantılar eklenmiş, bunları nasıl kaldıracağım?

Bunun için yapmanız gereken basittir. Öncelikle Google’ın yeni kullanıma sunduğu Disavow Link Tool’u kullanabilirsiniz. Link Reddetme Aracı ile web sitenize gelen hacklink bağlantıları tespit edelim. Bu bağlantıları Link Reddetme Aracı ile toplu olarak reddedelim. Araca ulaşmak için tıklayın; Google Link Reddetme Aracı Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra Yeniden Değerlendirme İsteği gönderelim. Boş metin kutucuğuna Türkçe olarak bu işlemleri sizin yapmadığınızı ve gelen linkleri reddetdiğinizi yazın ve gönderin. Düzenli olarak web sitenize gelen bağlantıları takip edin. Zararlı bulduğunuz bağlantıları reddedin.

Hacklink bağlantılar nasıl tespit edilir?

Bunun için bir çok online tool mevcuttur.

Önde gelenler:

Ahrefs

Majestic SEO

Link Research Tool

SearchMetrics

Google Webmaster Tools

Open Site Explorer (Moz’un servisi)

Hacklink bağlantılar ne olarak görülüyor?

Buradan gelecek backlinklerin çok değerli sayılacağı düşünülmektedir. Beklenti çok büyüktür.

Hatta bu yöntemi kullanan kişi veya kurumlar müşterilerine ilk sırayı garanti edebilir. Bu kişinin beklentisi altında kalması muhtemeldir. Bilinçsiz hacklink işlemleri yapanlar için hacklink, kendi kendine anti seo yapmaktır. Zararları büyük olabilir.

Hacklink bağlantıların çözümlerine nelerdir ?

Aslına bakılırsa Google hacklink sorununa tamamen çözüm bulabilir. Fakat Google çalışanları mühendisler bir çok faktörü hesaplamaktadır. Hesaplamak zorundadır. Umulmayacak bir hata tüm arama sonuçlarını kaos ortamına sürükleyebilir. Bu açıdan baktığımızda Google’ın işi oldukça zor diyebiliriz. Şöyle diyelim:

Bir insan eklediği bir bağlantıyı neden gizlemek ister?

Bunun bir çok sebebi olabilir. Başlıcaları şunlardır:

– Kişi ahlaksız bir web sitesini beğenmiş ve kendi web sitesi üzerinden bağlantı vermiştir. (Düşük olasılık)

– Arkadaşının rakibi olan bir siteyi beğenmiş ve kendi web sitesi üzerinden bağlantı vermiştir. (Düşük olasılık)

– Arkadaşlarının görmesini istemediği bir bağlantıyı kendi web sitesine eklemiştir. (Olasılıklar arasında)

– Bağlantı verilen hedef web sitesi gerçekten kaliteli fakat bağlantı veren kişinin sektöründe değildir. Bu yüzden site sahibi bu bağlantının gözükmemesi için bağlantıyı gizlemiştir. (Olasılıklar arasında)

– Kişi web sitesi üzerinden ücret karşılığı bağlantı satışları yapmıştır. Kullanıcıların bağlantıları fark etmemesini istediği için gizlemiştir. (Yüksek olasılık)

Google ücretli bağlantı satışlarına nasıl bakıyor?

Google arama sonuçlarının kalitesini korumamıza yardımcı olun.

Yürüttüğümüz her arama için en alakalı sonuçları döndürmek üzere çok çalışıyoruz. Bu amaçla, site yöneticilerini site içeriklerinin açık olması ve kullanıcılar ile arama motorları tarafından kolayca anlaşılacak şekilde oluşturması konusunda teşvik ediyoruz. Maalesef, web sitelerinin tümü kullanıcıların çıkarlarını gözetmemektedir. Bazı site sahipleri, sitelerine ödemeli bağlantılar biçiminde “PageRank satın almaya” çalışmaktadır.

Google, ödemeli bağlantıları tespit etmek için algoritmik yöntemler de dahil olmak üzere birçok yöntem kullanmaktadır. Kullanıcılarımızdan gelen bilgileri de kullanırız. Bağlantı satın aldığını veya sattığını bildiğiniz bir site varsa, lütfen aşağıdaki alanları doldurarak bize bildirin. Görüşlerinizi araştırır ve verilerinizi ödemeli bağlantıları algoritmik olarak tespit etme yöntemimizi geliştirmek için kullanırız.

– Tamamen hedef web site veya sitelerine yüksek kaliteli backlink sağlamak amacıyla bağlantı veya bağlantılar verilmiştir. Site sahibinin verilen bağlantıları fark edip silmemesi için gizlenmiştir. (Yüksek olasılık)

Yukarıda gördüğünüz seçenekler bir bağlantının neden gizlendiğini açıklamaktadır. Burada dikkatimizi çeken yüksek olasılıklar ve olasılıklar arasında seçenekleridir. Buradan gördüğümüz gibi bir linki gizlenmesi %99 gibi bir oranla art niyeti işaret etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir