Kategoriler
Webmaster

Neden Web Sitenizde Blog Teknolojisini Kullanmalısınız?

Kurumsal internet sitelerinin çoğunun blog bölümü olmadığı maalesef ispatlanmıştır. Kurumsal internet sitelerinin çoğu sayfasının blog içermemesini istemektedir. Aslında yapılan ciddi bir hatadır, çünkü blogsuz bir site sulanmamış saksıya benzer. Örneğin benim ”tente” sektöründe web sitem var, neden blog’a ihtiyaç duymam gerekir ki? diyorlar. Aslında çokta haklı olduklarını söyleyemeyiz, çünkü Türkçe’ye hakim olunduktan sonra hayatın içerisinde varolan her konu için içerik üretilebilir.


Başarı sağlamanın, kazanmanın tek yolu tabii ki de sitenizin içindeki blogtan faydalanmak değil. Fakat blog faktörü SEO tarafından bakıldığında çok önemli bir kriterdir. Dış SEO gücünüz veya maliyetiniz olmasa da bloğunuzu güncel tutarak (yeni içerikler yayınlayarak, eski içerikleri güncelleyerek) web sitenize zamanla seo değeri kazandırabilirsiniz. Örneğin Googledizinine hızlı eklenemiyorsanız (hızlı indeks) alamıyorsanız  bir süre sonra daha hızlı indekslenmeye başlarsınız.

Detaylar aşağıda ayrıntılı olarak verildi.

Blog Nedir?

Blog (İçerik Yönetim Sistemi) Güncel yazıları, yazılarınızı, alıntıları çevrimiçi ortamda görsel ve yazılı paylaşabileceğiniz, aynı zamanda çevrimiçi etkileşim alabileceğiniz yaygın kullanılan bir web scriptidir.

 Neden Blog Kullanmalıyız?

SEO kriterlerinde önemli olan bir etkeni yükseltmek / güçlendirmek için: ”Param yok, seo’nun gözü kördür. Masraf yapsan bile bazen yükselemezsin veya kalıcı olamazsın.” diyor musunuz? Diyorsanız ve sitenizde blog kullanmıyorsanız seo bazlı büyük sıkıntılar sizi bekliyor demektir.

Yeni ziyaretçiler kazanmak için: Sürekli yeni ziyaretçiler alan / kazanan bir web sitesi sahibi olmanız için blog kullanmanız ve yeni, kaliteli, eşsiz içerikleri web’te yayınlamanız şarttır.

Yeni takipçiler kazanmak için: İnternet sitenizi devamlı takip eden bir kitle hayal ediyorsanız o hayal çokta uzakta değil. Her şey sizin elinizde, bugün kaliteli yazılı, görsel ve videolu içerikler üretirseniz çok geçmeden sizde internette en çok bakılan bir web sitesi olabilir, yeni ve kalıcı takipçiler kazanabilirsiniz.

Ziyaretçi bağlılığı, bağımlılığı, memnuniyeti sağlamak için: Belki de, SEO açısından en önemli kısım diyebiliriz.  Rakiplerimizden farkımızı ortaya koyacağımız etken olarakta adlandırabiliriz. Çünkü eğer, ziyaretçi bağlılığı, bağımlılığı, memnuniyetini sağlayabiliyorsak Google dahil olmak üzere bir çok arama motorunda sıralamalarımız er ya da geç değişecektir. Google insani faktörleri adım adım izler ve takip eder. Web sitenizde içeride veya dışarıda olan her aktivite SEO’ya olumlu / olumsuz yansır veya hiç yansımaz.

Arama motorları gözünde değer kazanmak için: Arama motorlarında internet sitenizin indeks hızını artırabilir yani Google dizinine daha çabuk eklenmeyi kolaylaştırabilir ayrıca bir çok seo metriğinde sitenizin SEO’da sayısal istatistiklerini iyileştirme yoluna gidebilirsiniz. Böylece arama motorları gözünde otoriter bir site oluşturmaya başlar, rakiplerinizin dikkatlerini üzerinize çekersiniz.

Arama sonuçlarında yükselmek / önplana çıkmak için: Web’te ve arama motorlarında daha hızlı, daha kolay ve daha çabuk kalıcı konumlar kazanma adına önemli bir adım atmış olursunuz.

İçeriklerinizin web’te paylaşım & paylaşılma şansını artırmak için: Gerçekten kimsede olmayan bir içerik oluşturup web’te bunu yayınladıysanız sizi taktir eden kişiler mutlaka çıkacaktır ve gerek web’te gerek sosyal medya ortamlarında içerikleriniz paylaşılarak yayılmaya başlayabilir. Tamamen sizin cezbedici etkinize ve emeğinize bağlı olan bu durum çokta zor olmaz.

Virale yayılmak için: Bir gün yolda yürüyorsunuz veya işinizle ilgili bir etkinliğe (seminere) katıldınız. Orada içeriğinizin konuşulduğunu ve site adresinizin, içeriklerinizin sözlü bir şekilde konuşulduğunu gördüğünüzde doğru yoldasınız demektir.

İşte Blog kurmak ve blog yöneticisi olarak yeni içerikleri web’te paylaşarak insanlara ve web’e katkıda bulunmak SEO hakkında en önemli konuların başında gelir.

Son olarak bitirirken, sizleri saygıyla selamlayıp bir tezimi paylaşmak istiyorum.

”Statik bir siteyle & sayfayla başarı sağlamak belki kolay olabilir ama üst düzey başarılar elde etmek ve arama sonuçlarında kalıcı olmak oldukça zordur. Ziyaretçi kalıcılığı da bir hayli zordur. Ciddi emek ve maddiyat gerektirebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir