Kategoriler
Webmaster

Pinterest Seo Ve Web Sitesi Tanıtım Için Nasıl Kullanılır?

 

Pinterest popülerliği dünya çapında giderek artan bir paylaşım platformu. 2010 yılının Mart ayında yayına başlayan pinterest sunmuş olduğu özellikler ile çoğu kullanıcı tarafından beğenilen ve bir seo ve web sitesi tanıtımı amaçlı kullanılarak sitelere ziyaretçi çeken en etkili platformlardan da birisi. Eğer sizde amaçlı ve sitenize trafik çekmek için kullanmak istiyorsanız aşağıda en etkili yöntemleri sıraladım. Yazdıklarımı uygular iseniz mutlaka faydasını göreceksiniz.

Pinterestin diğer sosyal paylaşım platformlarından en büyük farkı ve beğenilen özelliği pinleme yani işaretleme özelliği ile kendi sayfanızda birçok resim ve sayfanın görsel olarak oldukça hoş bir biçimde sıralanması. Resimleri kategorize ederek sıralı olarak paylaşabiliyor ve diğer kullanıcıların sayfalarını takip ederek onların paylaşımlarını izleyebiliyorsunuz. Ürünlerinizin tanıtımını binlerce ziyaretçiye yapabiliyor ve hızlı bir şekilde bir reklam aracı olarak kullanabiliyorsunuz.

Peki seo amaçlı olarak sitenize tıklama çekmek için stratejiniz ne olmalı? Bir web sitesinin tanıtımı için pinteret nasıl kullanılmalıdır? İşte bu soruların cevaplarını bulacağınız tüm detayları aşağıda listeledik.

 

1) Öncelikle sitemize Pinterest pinleme butonu koyuyoruz. Paylaşım yapmak için hem kendimiz hemde site ziyaretçilerimiz kullanabilsin diye. Ayrıca diğer sosyal paylaşım platformları ile pinterest butonlarının entegrasyonunu sağlıyoruz. Eğer sitemizde blog veya haber paylaşım tarzı bir sayfamız var ise burayı etkin olarak pinterest ile kullanacağız. Hedef kitlemizin veya sitemize gelen ziyaretçilerin pinterest sayfalarında neleri paylaştığı hakkında bir araştırma yapıyoruz ve bu kitleye yönelik resimli haber ve makale girişlerini sitemize girmeye başlıyoruz. Ayrıca pinterest sayfamızda da bu paylaşımlarımızı sürekli pinliyoruz.

2) Bazen kendi pinterest sayfamızda kendi konularımız ile ilgili başka site ve platformlardan da paylaşımlar yapıyoruz fakat arada sırada.

3) Eğer kendi resimlerimizin ve paylaşımlarımızın başkası tarafından çalınmasını istemiyorsak resimlerin üzerine silik bir filigran eklemeniz faydanıza olacaktır.

4) Pinterestte aktif olarak paylaşımlar, beğeniler, başkalarının sayfalarını takipler, diğer sayfalarda yorumlar yapıyoruz. Ne kadar aktif olursanız sizin pinterest sayfanızda o kadar kişi çekecektir. Eğer sitemizden ürün tanıtımı yapıyorsak indirimli veya fiyatı bakımından ilgi çekebilecek ürünlerimizin açıklama kısmına fiyat belirtmemiz çok etkili olacaktır. Ayrıca sitemizden paylaşım yaptığımız linki açıklama kısmına sürekli koyarak paylaşım yapıyoruz. Paylaşımlarımız mutlaka düzenli ve belirli bir düzeyde olmalı aşırı sıklıkla yapmamalıyız.

5) Paylaşımlarınızın ilgisini çekebilecek takipçilerinizi pinlerinizin üzerinde taglama yani işaretleme yapıyoruz. Eğer sizin paylaşımlarınızı kendi sayfasında da paylaşanlar var ise o paylaşımcılara mutlaka saygılı bir dille teşekkür mesajı gönderiyoruz.

6) İlginç ve kendinizin olan paylaşımları sıklıkla yapmaya çalışıyoruz. Düzenli olarak pinterest sayfamızın ve paylaşımlarımızın aktivitesini takip ediyoruz ve ilgi çeken konular ve resimler bulunan paylaşımları tespit edip o konular hakkında başka paylaşımlarda yapıyoruz.

7) Sitemize Pinterest’ten gelen ziyaretçi sayısını düzenli olarak Google Analytics yardımı ile takip ediyoruz ve artış var ise doğru yoldayız diyip aynı şekilde devam ediyoruz fakat düşüş veya sabit düzeyde olan bir getirisi var ise paylaşım tarzımızı değiştirerek trafik sayısını artırmaya çalışıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir