Kategoriler
Webmaster

Rich Snippetsler Nedir ? Rich Snippetsler Ne Işe Yarar ?

 

Rich snippetsler ; Google arama sonuçlarında sitenizi tıklanmaya teşvik eden ve arama sonuçlarında daha cazip ve daha etkili görünmesini sağlayan kodlardır. Daha başka bir deyişle sitenizin içerisindeki bir içeriği, google tarama botlarına daha düzgün sunup, google botların o içeriği arama sonuçlarında daha üst sıralarda ve daha güzel göstermesini sağlayan kod yapısıdır.

En basit örnek olarak arama sonuçlarının yanındaki yazar resmini verebiliriz. siteniz için yazarlık doğrulaması yapmış ve rich snippets kodunu sitenize eklemişseniz arama sonuçlarında sitenin yazarının gösterilmesini sağlayan kod rich snippets kodlardan biridir. Bu kod sayesinde google tarama botuna bu resimdeki kişi bu sitenin yazarı deriz ve google arama sonuçlarında siteyi yazar resmi ile birlikte göstermeye başlar.

Bunun dışında bir ürününüzü veya hizmeti, o hizmetin fiyatını, ürün için verilen kullanıcı oyları gibi daha bir çok özelliği google botuna sunarak arama sonuçlarınızdaki görüntünüzü daha güzel hale getirmeniz rich snippetsler ile mümkün.

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre rich snippets ile zenginleştirilmiş bir sitenin tıklanmasının en az %30 oranında arttığı, rakip sitelere göre daha çok ve arama sonuçlarında daha yüksek sırada gösterildiği kanıtlanmıştır.

Rich snippetsler işte bu işe yarar. Her insanın anladığı bir dil vardır. Rich snippets google botların anladığı dildir. Rich snippets ile güçlendirilmiş bir site google ‘nin anladığı dilden konuşuyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir