Kategoriler
Webmaster

Yeni web sitesinin eski sitelerle rekabeti

Bilindiği gibi eski domainler yeni domainlere göre daha iyidir. Ancak doğru bir yol izlendiğinde yeni bir site eski bir siteyi sıralamada geçebilir. Varsayalım ki elimizde iki adet web sitesi var. Birincisi 2019 yılında kayıt yaptırmış, diğeri ise 2010’da. Her ikisi de aynı içeriklere sahip olduklarını var sayalım. Bu şartlar altında eski domain daha avantajlı bir pozisyondadır. Eski sitelerin daha üst sıralarda çıkmalarının nedeni:

  • Öncelikle domain isimlerinin faktörleridir. Anahtar kelimeli domainler daha eskiden alındıkları için böyle bir avantajları vardır.
  • Eğer ki bir ürün satışı yapacaksanız o ürününüz ya da markanızla ilgili bir domain alın. Bu ürününüzün ileride patlama yaratacağını düşünüyorsanız bu gerekli şartlardan biridir. Örnek olarak apple.com
  • Domain isminiz ne kadar kısa olursa SEO açısından size faydası olacaktır.

Tabi bunlara ek olarak eski domainlerin üst sıralarda yer olmalarının bir diğer nedeni siteleri için yapılmış SEO çalışmalarıdır. Doğru bir SEO stratejisi ile her zaman olumlu sonuca ulaşılır.

Şu an birkaç yıldır açık olan web siteleri için “hiç iş yapamıyor” diyemez. Çünkü bir marka oluşturmak için uzun yıllar gereklidir. Bunu düşünen firmalar her zaman insanların kolayca hatırlayabileceği marka isimleri yaratmak isterler. Bunun esas nedeni unutulmamaktır. Markamız biraz geliştikten sonra basın bültenleri ve haberlerde sitelerinde adının geçmesi o siteyi otoriter sitelerden link edinmesi için büyük avantajdır. Yani yeni bir site eski ve tam oturmuş sitelerin yapıtlarını hızlı bir şekilde yaparak onları seviyelerine gelebilir hatta geçebilir.

İyi bir markanın yanında markanıza ait insanların dikkatini çekecek bir ürününüz olmalı. Bu ürünle patlama yapmalısınız.

Artık Google’ın son güncellemesinden sonra üst sıralarda yer almanın temel şarkı özgün bir içeriğinizin olmasıdır. Eski domainlerin süt sıralarda olmalarının nedenlerinden biri de budur. Kendi özgün içeriklerini eskiden oluşturdukları için yazdıkları içeriklerle ilgili konularda otoriter oluyorlar. İçerikleriniz için:

  • Sitenize her zaman içerik girmelisiniz. Kendiniz yapamıyorsanız içerik giren ücretli editörler vardır.
  • İçerikleriniz kaliteli olmalı ve ziyaretçilerin ilgililerin çekmelidir.
  • Yazdığınız içerikleri sosyal ağlarınızda paylaşın.

Sosyal medyanın gücünü asla es geçmeyin. Artık sosyal medyadan güçlü bir kaynak yoktur. Sosyal medya sayesinde en hızlı ve en çok kullanıcıya ulaşabileceğiniz bir ağ yapısıdır. Bunun için bilinir kişilerden kendi blog, facebook ya da twitter hesaplarında bahsetmelerini isteyebilirsiniz. Önemli şahsiyetlerle iletişime geçebilirsiniz. Örnek olarak gazeteciler olabilir.

Bir diğer konu ise link yaşının önemidir. Google uzun yıllardır olan linklere de önem vermektedir. Eğer o linke ait içeriğiniz kaliteli ise içerik hakkındaki konuda otoriter oluyorsunuz. Yeni web sitelerinin zorladıkları bölüm bu oluyor. Linklerinin otoriter olması oldukça zaman alıyor. Bu konuda biraz sabırlı olmak gereklidir.  Bu süreç içerisinde:

  • Otoriter sitelerden link almaya çalışın. Böyle hem backlink sağlarsınız hem de insanlar sizi tanırlar
  • Otoriter site kesinlikle konunuzla alakalı olmalıdır.
  • Link alacağınız sitelerin trafikleri hakkında bilgi edinin. Trafiği yoğun olan sitelerden sizin sitenize geri dönüş olacaktır.
  • Edindiğiniz linklerin adresleri achor textler ile ilgili olmalıdır.

Sitenizin yaşının önemi kadar uyguladığınız SEO stratejide bir o kadar önemlidir.  Bunun için hep uzun vadeli düşünmelisiniz. Uzun vadeli çalışmaların temelinde hızlı ve hata yapmadan ilerlemek en mantıklısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir